2016. december 22., csütörtök

Laptop irányítása szemmozgással

laptop kijelző irányítása
Ez is egy megoldás a laptop távirányítására
Ne csak a kijelzőt nézzük, keressünk a szemünkkel


A laptop irányítását többféle hardver eszközzel lehet megoldani. A USB porton csatlakoztatott egér manipulátor mellett egyre elterjedtebbek a mozgás- és gesztusérzékelők, a legújabb találmány a laptop kijelzőbe beépített szemmozgás érzékelő.

A laptop irányítására sokáig az érintő kijelző tűnt a legjobb megoldásnak, de ez a hardvereszköz az okoseszközökben tudott igazán elterjedni, a laptop előnye és kedveltsége éppen abban rejlik, hogy nagyméretű billentyűzet tartozik hozzá. A hangvezérlés jelenlegi szintjén a szövegbevitel leggyorsabb módja még mindig a billentyűzet használata. A gépelés akkor lehet a leggyorsabb, ha közben ujjaink, kézfejünk folyamatosan a billentyűzet fölött van, szemünket pedig nem kell levenni a kijelzőről. Ebből kiindulva az egér használatának legjobb alternatívája a szemmozgással irányított laptop kurzor lenne.

A szemmel irányítás nem új keletű fejlesztés, már 2011-ben a hannoveri CeBIT-en bemutatták ezt az innovatív fejlesztést. A Lennovo cég által gyártott laptop képernyő keretébe épített érzékelők segítségével lehetett érintés mentesen irányítani a gép kurzorát.

2016. december 14., szerda

Rádió távirányítású hajómodellek, drónok, csónakok

Távirányítható hajó modell
Az első irányítható csónak, hajó modell

Laptop és okostelefon is alkalmas a távirányító szerepére


A drónok és hajómodellek távirányítását külön erre a célra kifejlesztett rádió adó-vevő berendezésekkel végzik, amelyek gyári és amatőr kivitelben készülhetnek. Az eredeti gyári megbízhatóbb a saját készítésű amatőr irányítóberendezésnél, mert a szükséges beállításokat és diagnosztikát házilag nehezen oldhatjuk meg saját kezűleg, a gyárban vagy szervizben azonban professzionális módon végzik el.

A hajómodell és drón reptető versenyeken amatőr irányító berendezésekkel nem szerepelhetnek a versenyzők, hiszen a stabil frekvencián működő adóvevő készülék alapvető előírás. A távirányítású modell csónakokat gumicsónak segítségével követi és mentik ki szükség esetén.

A távirányítás végezhető laptop és okostelefon, Wifi kapcsolat segítségével is. A verseny helyszínén, ha nagyszámú résztvevő használja egyszerre a Wifi berendezéseket, érdemes elosztani a csatornákat a felhasználók között, hogy a jelzavarást minimális mértékűre csökkentsük.

Az ilyen készülékek nem csak hajó-, hanem autó és repülőgépmodellek távirányítására is alkalmasak, de megfelelő eszközök vásárlása után akár gumicsónak távirányított működtetésére is használhatjuk.

A laptopról, okostelefon segítségével működtethető távirányító eszközök alkalmasak a drón, csónak vagy hajó üzembe helyezésére, irányváltoztatásra, sebesség változtatásra és különböző programfeladatok elvégzésére alkalmas. A vevő érzékenységétől függően 500-5000 méteres hatósugarú körzetben irányíthatjuk a hajókat, csónakokat, dron repülőket vagy egyéb kütyüket, akár csak egy egyszerű laptop segítségével is.

A távirányítók hagyományos típusa kétféle lehet. Az egyik az úgynevezett „Tip-Tip” rendszerű, amely kvarckristállyal vagy anélkül vezérelt adóból és egy szuper-regeneratív vevőből áll. Ezzel azonban egyszerre csak egy irányítóművelet végezhető el.

A másik irányítóberendezés digitál-proporcionális rendszerű, amely már szimultán vezérlést is lehetővé tesz, ezt a rendszert alkalmazzák a legtöbb modell versenyen.

A modell hajók, csónakok és drónok hobby szintű használatához a legmegfelelőbb irányítási mód a laptop vagy okostelefon segítségével történő Wifis távirányítás, amely segítségével nem csak az irányító műveletek végezhetőek el, de a csónakra, dronra, hajómodellre szerelt kamera képét is láthatjuk a kijelzőn.